понеделник, 22 декември 2014  |  Вести денес: 0
Популарни вести

Скопски регион

Најнови вести

Кисела Вода блесна во новогодишен сјај

Општина Кисела Вода заблеска во новогодишен сјај. Украсени се поголемите улици, сообраќајниците, со ...

Доделени 50 нови решенија за легализација

Нови 50 решенија за легализација, денеска, во Големата сала на општина Кисела Вода, додели градоначалникот ...

Аеродромецот Mарко Џамбазоски од „Визија“ најдобар гитарист на „Рок фест 2014“

Аеродромецот Марко Џамбазоски од бендот „Визија“ е прогласен за најдобар гитарист на најстарата ...

Кои се најпрепознатливите македонски јадења?

Кои се најпрепознатливите македонски јадења, музички инструменти, како изгледаат македонските носии, ...

Источен регион

Најнови вести

Директорот на Мисијата на УСАИД Џејмс Стеин, утре во посета на Пехчево

Во четврток, 18 декември во 12 часот на пладне, пред Домот на културата во Пехчево, Директорот на Мисијата ...

Возило -дигалка – словенечка донација за КЈП „Водовод“

Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ доби  возило-дигалка, „ивеко“ –донација од словенечката ...

Сончева електрична и топлинска енергија за намалување на емисии на СО2од градинка

Во рамките на проектот „Сончева електрична и топлинска енергија за намалување на емисии на СО2од градинка“ ...

Југоисточен регион

Најнови вести

Нов систем за гасно хлорирање на водата во Гевгелија

Од почетокот на овој месец, на бунарското подрачје кај Вардар во Гевгелија функционира нов систем ...

Запленета стока од Царината поделена на социјално загрозени семејства од Дојран

Спортски обувки, облека од познати марки и производи за домакинство запленети од Царината, градоначалникот ...

Богданци меѓу најуспешните општини во однос на енергетската ефикасност

Општина Богданци е една од 13-те општини со најзабележителни успеси во поттикнувањето и развојот на ...

Југозападен регион

Најнови вести

Дониран современ оторинголаринголошки апарат на болницата во Охрид

Одделението за уво, нос и грло при Општата болница во Охрид доби современ апарат за бинокуларна конвергетна ...

Фестивалот „Охридско лето“ ќе добие документарен филм

Најголемата музичко-сценска манифестација во земјата, Фестивалот „Охридско лето“, првпат од своето ...

Канчевска-Милеска: Вевчанскиот карневал е дел од македонската богата традиција

Вевчанскиот карневал е дел од нашата богата македонска изворна традиција која сите ние љубоморно и ...

Вардарски регион

Најнови вести

До денеска се поднесуваат пријави за парцели во Индустриската зона Неготино

Сите заинтересирани правни и физички лица од земјава и странство кои имаат намера да учествуваат на ...

Завршна работилница во игралните во руралните средини

Со поддршка на УНДП, Агенцијата за вработување на Република Македонија и Министерството за труд и социјална ...

Директорот на Францускиот институт – Скопје во работна посета на ООУ Гоце Делчев во Неготино

Во рамките на посетата на основното училиште Гоце Делчев, директорката на Францускиот институт од ...

Пелагониски регион

Најнови вести

Прием на митрополитот Преспанско-Пелагониски по повод Свети Нектариј Битолски

Општина Битола, го одбележува Денот на заштитникот на градот „Преподобен Свети Нектариј Битолски. ...

Прилеп се подготвува за одбележување на празникот Св. Никола

Општина Прилеп и Мермерниот комбинат се подготвуваат по девети  пат, на 19 декември да го одбележат ...

Нова објава за продажба на градежно земјиште за колективно домување

Најновата  објава за електронско јавно  надавање  е наменета за изградба на објекти за колективно ...

Североисточен регион

Најнови вести

Издадени 3.900 решенија за легализација на дивоградби во Куманово

Секторот за урбанизам од општина Куманово има издадено 3.900 решенија за легализација на бесправно изградени ...

Македонско-бугарски проект „Реките не познаваат граници“

Општина Крива Паланка почна со реализација на проектот „Реките не познаваат граници“, финансиран ...

Ќе се поставува урбана опрема на територијата на општина Крива Паланка

Локалната самоуправа на Крива Паланка на територијата на општината ќе поставува урбана опрема. Основните ...

Полошки регион

Најнови вести

Осветлена клучката кај Тетово

Клучката кај патарината Тетово југ на автопатот „Мајка Тереза“ на влезот од правец на Гостивар од ...

Притворени две лица кај кои се пронајдени над 10 килограми марихуана

Полицијата пронашла и одзела над 10 килограми марихуана, кај лицата А.С.(40) од Мала Речица и И.С.(33) од Долно ...

Социјално загрозени семејства во Гостиварско ќе добијат запленети производи од Царината

Облека, спортски обувки и производи за домаќинство запленети од македонската Царина ќе им бидат донирани ...

Скопје

Најнови вести

Последната група деца замина на бесплатно зимување на Пелистер

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска ја испрати третата група деца на бесплатен ...

Скопјанец загина во сообраќајна несреќа кај селото Варвара

Скопјанец загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера, во 16:50 часот, во атарот на село Варвара на ...

Нова група деца заминува на Пелистер

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска на Меѓуградската автобуска – Скопје ...
Општини

Македонија

Најнови вести

Најмногу се гради во Скопје, Теарце, Кочани и Гостивар

Општините во Македонија во ноември 2013 година издале 182 одобренија за градење, со вредност на предвидените ...

Проект „Со крективност и дијалог против насилство во средните училишта”

Во Демир Капија започна реализацијата на проектот „Со крективност и дијалог против насилство во средните ...

Отворени денови со граѓаните на Управата за имотно правни работи

Управата за имотно правни работи при Министерството за финансии во текот на јануари и февруари ќе ја ...
Општини